Image default

W dniu wczorajszym pracownicy lubaczowskiej biblioteki pojechali do Tarnogrodu, gdzie mieli okazję zwiedzić jedną z najpiękniejszych bibliotek w Polsce i porozmawiać z pracującymi tam bibliotekarzami. Z wielkim zaangażowaniem oprowadzała nas Pani Joanna Puchacz – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie, pasjonatka i miłośniczka bibliotek i książek.

Tarnogrodzka biblioteka mieści się w wyremontowanym budynku siedemnastowiecznej synagogi, z nowoczesnym wyposażeniem oraz przystosowaniem dla różnych grup wiekowych w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Biblioteka, oprócz działalności statutowej tj. gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, zajmuje się także utrwalaniem historii miejscowości poprzez podejmowanie wielu działań skierowanych do różnych grup wiekowych i społecznych, mających na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego przodków, a przez to również promocję regionu.

Od bardzo wielu lat gromadzone są tam również stare dokumenty, fotografie, przedmioty użytku codziennego, narzędzia, stroje, pieniądze. Wielką chlubą biblioteki jest także Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek, które powstało w 2012 roku z inicjatywy Pani Dyrektor, a inspiracją do jego powstania był herb Tarnogrodu – gryf trzymający w szponach nożyce. W zbiorach jedynego muzeum nożyczek w Europie znajduje się ponad 600 par eksponatów. Są wśród nich nożyce do strzyżenia owiec, do jajek, do obcinania cygar, kabli, metalu, nożyce chirurgiczne, kosmetyczne, nożyce fryzjerskie i tnące czołowo, nożyczki do wycinania dziurek i obcinania guzików, nożyczki salonowe do winogron, cięcia krabów i langusty, do obcinania kotom pazurów, „niszczarka dla ubogich”. Cenne są również pozłacane nożyce, wypełnione masą perłową.

Biblioteka w Tarnogrodzie otrzymała tytuł „Wzorowa biblioteka 2008”, „Wicemistrz Promocji Czytelnictwa 2013”, certyfikat „Biblioteka z pasją”. Wyróżnienie specjalne Aktywności Lokalnej CAL za pasję i zaangażowanie „Biblioteka- Miejsce aktywne”. W 2021 r. zakończyła się Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie wraz z zakupem wyposażenia zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Dofinansowanie ze środków budżetu państwa wyniosło 1 944 000, 00 zł. Całkowity koszt remontu wyniósł ok. 6 000 000, 00 zł.

Drugą część dnia wypełniło zwiedzanie Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach wspólnie z „energetycznym” Pawłem Borowcem oraz bibliotekarzami z terenu powiatu tomaszowskiego, którzy w tym miejscu wraz z przedstawicielami lokalnych samorządów obchodzili swoje święto.

Muzeum powstało w budynku po byłej szkole podstawowej, który mieszkańcy Siedlisk w ramach czynu społecznego przebudowali i odnowili, przystosowując go do umieszczenia w nim muzealnych zbiorów. Większość eksponatów została ofiarowana przez mieszkańców Siedlisk. Skrzemieniałe drzewa to pozostałości drzew o nazwie Cypryśnik Błotny, charakterystyczny dla błotnistych terenów Ameryki Północnej. Muzeum posiada największy w Polsce zbiór tego typu fosyliów. To jedna z osobliwości Gminy Lubycza Królewska. Co ciekawe, na niewielkim obszarze w okolicach Siedlisk występuje duże skupisko tych fenomenów natury.

Ekspozycje w muzeum podzielone zostały na trzy części tematyczne. W części pierwszej prezentowane są skrzemieniałe drzewa (ponad 500 eksponatów) o różnych kształtach i barwach. W części etnograficznej zgromadzono eksponaty będące dowodem bogatej tradycji kulturowej regionu. Mogliśmy obejrzeć dawne obrazy religijne, sprzęty gospodarstwa domowego, kołowrotki, gliniane garnki, lampy naftowe, niecki, żelazka na duszę, narzędzia stolarskie, sprzęt pszczelarski, cepy i wiele innych. W części myśliwskiej znajdują się trofea myśliwych oraz sprzęt łowiecki. Wędrując po Siedliskach, pokonaliśmy ścieżkę edukacyjną „Szlakiem Skamieniałych Drzew”.

Wczorajszy Dzień Bibliotekarza, zarówno za sprawą pięknej pogody jak też wspaniałych ludzi, których mieliśmy okazje poznać, był niezwykle udany. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia!

Powiązane:

Skip to content