Image default

Podczas marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowałyśmy na temat powieści „Mistrzyni” inspirowanej życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej – autorki książek kucharskich i poradników dotyczących prowadzenia gospodarstwa domowego. Nakłady jej książek kucharskich były większe niż dzieł Mickiewicza czy Słowackiego. 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa zapoczątkowała prawdziwą rewolucję w polskiej kuchni i obyczajowości. Żadna inna kobieta w Królestwie Polskim nie odniosła takiego sukcesu.

W powieści Manueli Gretkowskiej przenosimy się do XIX Warszawy, gdzie mieszka Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Główna bohaterka jest kobietą silną i wpływową. Ma pieniądze, władzę i sławę. Znana jest także ze swej szczodrości oraz bezczelności. Jest niezależna i wolna. Ma również swoje wady i słabości.

Jedną z nich okazuje się miłość do młodszego mężczyzny. Dla tej relacji kobieta jest w stanie zrobić wszystko. W powieści napisanej z przenikliwością i humorem odnajdziemy wiele odniesień do roli kobiety także we współczesnym świecie. Polecamy książkę, nam bardzo się podobała.

Powiązane:

Skip to content