Wirtualna wystawa – Kresowe Wspomnienia, część 1 i 2

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy „Kresowe Wspomnienia, cz. 1 i 2”. Kresowe Wspomnienia to projekt, który przenosi nas w świat Kresów Wschodnich II RP, pełen historii, tradycji i pięknych, acz często bolesnych wspomnień. Dzięki staraniom członków Towarzystwa Miłośników Lubaczowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów oraz pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie wiele cennych wspomnień, historii, a także dokumentów i fotografii dotyczących naszego regionu zostało uratowanych od zapomnienia.

Wystawa stanowi hołd dla ludzi, którzy urodzili się na Kresach, a także ich potomków. To przestrzeń, w której trudne losy mieszkańców dawnych Kresów oraz ich wzruszające opowieści, bogato ilustrowane zdjęciami oraz skanami dokumentów, przywracane są do życia. Wystawa przenosi nas w przeszłość, pozwala odkryć piękno, ale i cierpienie życia na Kresach, uzmysławia jak nagle cudowne lata dzieciństwa i młodości mogą spotkać się z trudnymi czasami pożogi wojennej.

Ta wirtualna podróż w czasie pozwala lepiej zrozumieć historię i kulturę Kresów oraz docenić dziedzictwo przodków zamieszkujących te tereny. Do wystawy dołączone są dwa katalogi, wydane kolejno w 2021 i 2023 roku, w którym autorzy obszerniej opisują losy swoich rodzin.

Ekspozycja jest doskonałą okazją do zgłębienia historii naszego regionu, ale także zrozumienia, jak ważne są nasze korzenie, które kształtują naszą tożsamość.

Wystawa jest częścią projektu „Dziedzictwo Kresów” realizowanego przez TMLiKPW o. Lubaczów w ramach zadania z zakresu kultury i dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.