Image default

11 listopada będziemy świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zależności od zaborców. Z tej okazji w Oddziale dla dzieci odbyło się spotkanie edukacyjne o tematyce patriotycznej, w którym udział wzięli uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaczowie.

Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja, by utrwalić wiedzę na temat symboli narodowych (godło, flaga, hymn), dlatego 9 listopada 2023 r. nasi młodzi patrioci z wielką uwagą wysłuchali fragmentów książki Dariusza Grochal „Polskie symbole”.

Jak to się stało, że Polska utraciła niepodległość? W jaki sposób i dzięki komu ją odzyskała? Kim był Józef Piłsudski? Na te i wiele innych ważnych pytań wspólnie znaleźliśmy odpowiedź w kolejnej książce pt. „Czy znasz ten kraj?” autorstwa Aleksandry Plec i Marzenny Skoczylas.

Następnie z rozsypanki wyrazowej dzieci układały „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy (popularnie zwany „Kto ty jesteś? – Polak mały?). Chętni uczestnicy zajęć pięknie recytowali ten ważny dla każdego Polaka wiersz, a na zakończenie wszyscy starannie i z zaangażowaniem wykonali kotyliony narodowe.

Uczniowie wykazali się naprawdę dużą wiedzą na tematy minionych wydarzeń, wiedziały co oznaczają słowa „patriota”, „niepodległość”, „duża ojczyzna”, „mała ojczyzna”. Mam nadzieję, że ta lekcja patriotyzmu na długo pozostanie w pamięci i sercach dzieci.

Powiązane:

Skip to content