W poniedziałek i wtorek (8 i 9 maja 2023 r.) odbyły się dwa spotkania autorskie z Elżbietą Ficowską prowadzone przez Cezarego Harasimowicza dotyczące jej życia, czyli biografii żydowskiej dziewczynki uratowanej z Holokaustu.
Elżbieta Ficowska opowiedziała swoją historię. Urodziła się 5 stycznia 1942 roku w Warszawie w getcie warszawskim jako Elżbieta Koppel, córka Josela i Heni z domu Rochman. W czasie II wojny światowej została przewieziona przez Irenę Sendlerową na aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej na wozie pełnym cegieł. Dzięki temu przetrwała. Została adoptowana przez Stanisławę Bussoldową, położną współpracującą z Żegotą i osobiście z Sendlerową. Została ochrzczona w obrządku rzymskokatolickim. O swoim pochodzeniu dowiedziała się przypadkiem jako 17-letnia uczennica. Wcześniej nawet nie przypuszczała, że ma żydowskie korzenie. Swoich przodków zaczęła szukać już jako dorosła osoba, namówił ją do tego mąż, Jerzy Ficowski. Los rzucił ją do USA, gdzie przeżyła wiele przygód. Po powrocie do Polski zaangażowała się w działalność polityczną i związała się z opozycją demokratyczną. Współpracowała z Jackiem Kuroniem, w okresie sprawowania przez niego funkcji ministra pracy i polityki socjalnej była jego doradcą i rzecznikiem prasowym.
Prowadzący spotkania Cezary Harasimowicz pisze właśnie biografię Elżbiety Ficowskiej. Uczestnikom spotkania przeczytał jej fragmenty. Niezwykle wzruszający był tekst opisujący pożegnanie rodziny z dziewczyną i wywiezienie jej z getta. Ta mroczna historia wywarła wielkie wrażenie na słuchaczach.
Spotkania były okazją do refleksji nad Holokaustem i przypomnienia o konieczności pielęgnowania pamięci o wydarzeniach, które miały ogromny wpływ na Polskę, Europę i świat. Wszyscy zgodzili się, że edukacja i upamiętnienie Holokaustu to bardzo ważne kroki w zapobieganiu przyszłym tragediom. Przyzwoitość, empatia i zdecydowane działanie są kluczowe w zapobieganiu nienawiści i dyskryminacji, a największe znaczenie dla każdego człowieka ma miłość.