Image default
Aktualności Minione wydarzenia

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddział Lubaczów zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest ono poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji.

Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach polskich sąsiadów. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. To określenie ukrywało zamiar, jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków.

Program obchodów 9-11 lipca 2022 w Lubaczowie:

9 lipca:
18:00 – Koncert piosenek lwowskich Mariana Hemara w wykonaniu Zespołu Chawira (Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. K. Komedy w Lubaczowie)

11 lipca:
18:00 – Msza Św. Kresowa oraz złożenie kwiatów przed Tablicą Pamięci Kresowian w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie
19:15 – Marsz Pamięci pod Pomnik Niepodległości w Lubaczowie oraz złożenie kwiatów (zbieg ulic Tadeusza Kościuszki i Henryka Sienkiewicza)

Powiązane:

Skip to content