Oddział dla Dzieci

Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem

W dniu 9 maja 2023 r. w ramach Tygodnia Bibliotek, odbyło się w Oddziale dla Dzieci spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem, polskim scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem.

Tematem spotkania była książka „Mirabelka”. Odczytaniem jej fragmentów, autor wprowadził licznie zgromadzonych uczniów szkół podstawowych w tematykę Mirabelki. Jest to pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskiej ulicy Nalewki, opowiedziana przez drzewo, które tam rosło i było świadkiem toczącego się obok życia bohaterów książki – Dorki, Chaima, Maćka, braci Alfusów i innych. Drzewo było świadkiem ich rozmów i toczącej się historii Polski: lata przedwojenne, wojna, getto, okupacja i stalinizm. Pod jego gałęziami bawiły się dzieciaki z kilku ulic, wykopywały różne skarby, umawiały się na randki, całowali z dziewczynami, objadały się smacznymi owocami. Na tym podwórku wychował się też nasz gość. Niestety tę sielankę przerwała wojna.

Autor zdradził, że na podstawie Mirabelki powstanie film animowany, oraz że pisze kolejną książkę pod tytułem „Chłopiec z lasu”.

Spotkanie miało uświadomić młodym ludziom wartość wolności poprzez budowanie na miłości i wspólnym tworzeniu historii, w oparciu o doświadczenia przodków, bo to jest Moja, Twoja, Nasza Przyszłość.