Image default

Dzisiaj tj. 14 czerwca 2024 r. w ramach Dni Lubaczowa odbyła się kolejna, III już edycja Biegu Orląt Ku Pamięci Obrońców Lwowa. Na starcie zgromadzili się dziewięciolatkowie – uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta Lubaczowa (SP nr 1 i SP nr 2), Gminy Lubaczów (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Młodowie, Lisich Jamach, Baszni Dolnej, SP w Krowicy Samej oraz SSP z OP w Załużu), Gminy Wielkie Oczy (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wielkich Oczach, Zespół Szkół Publicznych w Łukawcu) i Miasta i Gminy Oleszyce (SP w Futorach), aby wspólnie pokonać trasę 1421 metrów i dobiec do mety – Mogiły zbiorowej mieszkańców Lubaczowa i okolic w lesie „Niwki”. Młodych biegaczy poprowadził Waldemar Łuczak Dyrektor MOSiR w Lubaczowie.

Przy pomniku na komendę druha Zdzisława Jezuita wspólnie został odśpiewany hymn, a następnie delegacje szkół złożyły kwiaty i znicze. Podczas wydarzenia podsumowany został konkurs „Kresowe wspomnienia”, którego organizatorami są TMLiKPW o. Lubaczów, MBP w Lubaczowie oraz PCK w Lubaczowie (fundator nagród finansowych).

I miejsce zdobyła Magdalena Lis, uczennica kl. VII Szkoły Podstawowej w Młodowie za pracę „Na naszym podwórzu otoczonym dwoma drogami”. II miejsce otrzymała Julia Korzeń uczennica I kl. LO w Lubaczowie za pracę „Kresowe wspomnienia z rodzinnych opowiadań Pani Michaliny Świdniak”. Uroczystego wręczenia nagród dokonali: Zenon Swatek Wicestarosta Powiatu Lubaczowskiego oraz Maria Magoń Prezes TMLiKPW o. Lubaczów.

Bieg Orląt zorganizowany został przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów, Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaczowie przy współpracy z Powiatem Lubaczowskim, Miastem Lubaczów, Gminą Lubaczów, Gminą Wielkie Oczy, Miastem i Gminą Oleszyce. Do organizacji włączyli się także Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, Nadleśnictwo Lubaczów i Nadleśnictwo Oleszyce, Jednostka Strzelecka 2033 i ZHP Harcerski Krąg Seniora. Patronat Honorowy nad biegiem objął Burmistrz Miasta Lubaczowa.

Powiązane:

Skip to content