Image default

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Lubaczowie poświęcone było książce Grażyny Bochenek „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”.

Grażyna Bochenek – doktor nauk o sztuce, wykładowczyni w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2019 w dziedzinie literatura. Koordynatorka festiwali: „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa” oraz „Jaśnie Pan Waszyński. Spotkania z klasyką filmową”.

Autorka z wykształcenia filmoznawczyni przedstawia historię życia Freda Zinnemanna, światowej sławy reżysera, który urodził się w Rzeszowie, ale nikomu nie chciał o tym fakcie i miejscu wspominać. W zbiorowej świadomości wciąż panuje przekonanie, że twórca takich filmów jak „W samo południe” i „Stąd do wieczności” był wiedeńczykiem, a jego korzenie były austriackie.

Książka jest próbą odpowiedzi na pytania, dlaczego Fred Zinnemann nigdy o Polsce i Rzeszowie nie wspominał, porusza również problem niepamięci o losach żydowskich współmieszkańców.

Niezwykła historia, ogrom pracy reporterskiej i ważne pytania o los rzeszowskich Żydów to tylko kilka z powodów, dla których warto sięgnąć po tę pozycję.

 

 

Powiązane:

Skip to content