Image default

Zapraszamy na spotkania autorskie z Elżbietą Ficowską oraz Cezarym Harasimowiczem, które odbędą się w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek kolejno 8 maja o godz. 18:00 (wstęp wolny), 9 maja o godz. 9:00 (rezerwacja miejsc, klasy VIII i szkoły średnie), oraz godz. 11:00 (rezerwacja miejsc, klasy IV i V szkół podstawowych) w Czytelni dla Dorosłych i Oddziale dla Dzieci MBP w Lubaczowie.

Elżbieta Ficowska urodziła się 5 stycznia 1942 roku w Warszawie w getcie warszawskim jako Elżbieta Koppel, córka Josela i Heni z domu Rochman. W czasie II wojny światowej została przewieziona przez Irenę Sendlerową na aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej na wozie pełnym cegieł. Dzięki temu cudowi przetrwała i została adoptowana przez Stanisławę Bussoldową, położną współpracującą z Żegotą i osobiście z Sendlerową.

Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka i pedagog, a także autorka książek. W połowie lat 70. XX wieku zaangażowała się w opozycję demokratyczną w Polsce. Współpracowała z Niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA, pracowała w Komitecie Prymasowskim, współpracowała z Jackiem Kuroniem w ramach Komitetu Obrony Robotników, oraz była jego doradcą i rzecznikiem prasowym.

Pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. W tej roli zajmowała się m.in. edukowaniem społeczeństwa, a w szczególności młodzieży, na temat historii Holocaustu i innych związanych z tym tematem działań. Jest członkinią Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną. Na przestrzeni lat otrzymała również wiele innych wyróżnień, takich jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1995) czy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2012).

Dzięki swojej działalności na rzecz upamiętnienia ofiar Holokaustu, stała się symbolem walki z nienawiścią i przemocą. W 2015 roku została ambasadorką międzynarodowego projektu „March of the Living”, który ma na celu propagowanie pamięci o zagładzie Żydów podczas II wojny światowej. Jest nie tylko wybitną działaczką społeczną, ale także wzorem odwagi i determinacji w dążeniu do celu. Jej życie i działalność stanowią inspirację dla wielu ludzi na całym świecie, którzy chcą przyczynić się do budowania lepszego i sprawiedliwego społeczeństwa.

Cezary Harasimowicz to polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz, urodzony 20 sierpnia 1955 roku w Łodzi. Jego twórczość została wielokrotnie doceniona zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 1989 roku jego scenariusz do filmu „300 mil do nieba” został uhonorowany Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 roku natomiast, scenariusz do filmu „Bandyta” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych.

Napisał scenariusze do ośmiu filmów fabularnych oraz seriali, w tym trzeciego sezonu popularnego serialu „Ekstradycja”. W swojej karierze stworzył także wiele spektakli Teatru TV. W 1989 roku został kierownikiem literackim w studiu filmowym, a także wykłada scenariopisarstwo. Jego talent literacki zaowocował publikacją trzech powieści oraz stałą kolumną z opowiadaniami w popularnym magazynie. Ponadto prowadził talk-show w telewizji.

Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, co świadczy o wysokim poziomie jego twórczości. Obecnie jest związany z aktorką Grażyną Wolszczak. Jest wnukiem słynnego jeźdźca, medalisty olimpijskiego, majora Adama Królikiewicza oraz synem aktorki Krystyny Królikiewicz.

Serdecznie zapraszamy!

Powiązane:

Skip to content