Image default
Aktualności Minione wydarzenia

“Świat, który nie zginie” – spotkanie autorskie z Katarzyną Węglicką

W imieniu organizatorów zapraszamy na niezwykłe spotkanie z autorką, która od lat oddaje się swojej pasji – odkrywaniu piękna i historii Kresów Rzeczypospolitej. Jej twórczość przybliża nieco już zapomniany kresowy świat: miejsca, ludzi, oraz tradycje. Spotkanie będzie miało miejsce dnia 06 września 2023 r. o godz. 17:00 w MBP w Lubaczowie.

Katarzyna Węglicka rodem z Mławy to sercem kresowianka, która swoją miłość do tych terenów przekuła w pasję życiową. Jej literackie dzieła, takie jak „Opowieści kresowe: Litwa” czy „Wędrówki kresowe”, przybliżają nam historie i oblicza Kresów, które warto poznać i zachować dla przyszłych pokoleń.

Jest historykiem sztuki, zajmuje się sztuką dawnych ziem wschodnich RP. Pracuje też jako tłumacz (angielski, francuski, rosyjski). Współpracuje jako tłumacz (rosyjski, ukraiński, białoruski i litewski) z organizacjami zajmującymi się Kresami Wschodnimi dawnej RP. Od wielu lat przemierza ziemie kresowe, dziś zapomniane i mało znane, w poszukiwaniu pamiątek przeszłości, zapomnianych zabytków, pięknych krajobrazów, a zwłaszcza ciekawych ludzi kultywujących tradycje polskości. Urodę tych ziem utrwala obiektywem aparatu fotograficznego i piórem. W zbiorach posiada ponad 80 tys. zdjęć z Kresów. Jest autorką licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących zabytków dawnych Kresów Wschodnich, opowiada o nich w audycjach radiowych. Wydała czternaście książek, bogato ilustrowanych własnymi zdjęciami, opowiadającymi o historii, sztuce i ludziach dawnych Kresów. Kolejne dwie są obecnie w druku. Zajmuje się też dokumentowaniem polskich śladów w Szwajcarii i Rosji oraz zabytkami Warmii i Mazur. Jest autorką stron na FB: Kresy Magiczne i Polskie ślady w Szwajcarii oraz strony www.kresymagiczne.pl

Będzie to okazja nie tylko do usłyszenia fascynujących historii, ale również do spotkania z autorką tworzącą most między przeszłością a teraźniejszością. Jej działania nie tylko przypominają o dziedzictwie Kresów, ale także inspirują nas do odkrywania piękna ich krajobrazów i kultury.

Serdecznie zapraszamy!

Powiązane:

Skip to content