Image default

Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata. W tym roku zachęcaliśmy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Lubaczowie i Niepublicznego Przedszkola „Kraina Malucha” w Dąbkowie do celebrowania tego święta inaczej niż zawsze.

Świat roślin bardzo pobudza wyobraźnię dzieci, jest dla nich źródłem radości i zachwytu, dlatego w dniach 19 i 23 kwietnia 2024 r. na zajęciach czytelniczych nakłanialiśmy maluchy do stworzenia magicznego kącika, w którym mogliby wyhodować własne warzywa, zioła i owoce. Taka hodowla uczy ogrodnictwa, ekologii, poszanowania przyrody, ale przede wszystkim czyni dzieci odpowiedzialnymi za przyrodę.

Opowiadanie pt. „Groszki”, opracowane przez Francoise Malnuit, stanowiło ciekawą formę wprowadzenia naszych młodych czytelników w świat tych zielonych skarbów. Na przykładzie małego groszku, dzieci dowiedziały się, co jest potrzebne roślinom do życia (ziemia, słońce, deszcz, powietrze) oraz jakie są etapy wzrostu roślin. Udział w scence, w której wcieliły się w rolę nasionek, jeszcze bardziej przybliżył im cały cykl rozwojowy roślin. Przedszkolaki poznały również nowe słowa tj. kiełkowanie, gleba, strączek. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jedna mała roślinka to wielki krok do zrozumienia i poszanowania świata przyrody.

Sadźcie, siejcie, obserwujcie!

Powiązane:

Skip to content