Image default

14 maja 2024 r. o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie będziemy mieli przyjemność gościć Jakuba Małeckiego – uznanego prozaika, tłumacza oraz laureata wielu prestiżowych nagród literackich.

Jakub Małecki, urodzony w 1982 roku, to autor powieści oraz zbiorów opowiadań, których styl pisania charakteryzuje się głębokim spojrzeniem na ludzką egzystencję oraz subtelnością w kreowaniu postaci i światów. Jego proza, choć wyrosła z tradycji fantastyki, stopniowo ewoluuje w stronę prozy obyczajowej, z nieznacznym dodatkiem niesamowitości i grozy.

Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa oraz nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Był nominowany do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka, Poznańskiej Nagrody Literackiej, Nagrody Literackiej im. J. Żuławskiego, Nagrody Literackiej NIKE oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Laureat stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).

W 2020 został laureatem Stypendium im. Albrechta Lemppa przyznawanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin, a w 2021 za „Święto ognia” otrzymał Nagrodę im. C. K. Norwida.

Publikował w „Angorze”, „Miesięczniku ZNAK”, „Newsweeku”, „Nowej Fantastyce”, „Polityce”, „Przekroju“ i „Tygodniku Powszechnym”. Zajmuje się także przekładami literatury z języka angielskiego. Jego twórczość jest niezwykle różnorodna i pełna głębokich refleksji nad kondycją natury ludzkiej. Autor bestsellerów takich jak „Dygot”, „Rdza” czy „Horyzont”, często eksploruje granice psychiki, ukazując w swoich książkach bohaterów zmagających się z własnymi demonami, nałogami oraz przeciwnościami losu.

Charakterystyczny dla jego pisarstwa jest styl oparty na drobiazgowych opisach, ukazujących psychologiczne portrety postaci oraz ich wewnętrzne konflikty. Małecki zgrabnie łączy elementy realizmu z niespodziewanymi zwrotami akcji, tworząc narracje, które poruszają i angażują czytelnika do samego końca.

Jego książki są pełne obserwacji socjologicznych, ukazujących przemiany społeczne oraz ludzkie losy, z którymi czytelnik może się identyfikować. Fascynacja problemem losu jako fatum, przypadku i ciągu nie do końca świadomych wyborów życiowych jest widoczna w niemal każdej jego książce.

Zapraszamy!

 

Powiązane:

Skip to content