Aktualności Minione wydarzenia

XVI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, który organizowany jest już po raz szesnasty. Obchody są organizowane w kilkunastu miastach i miejscowościach regionu m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Korczynie, Przemyślu, Lubaczowie, Jarosławiu, Leżajsku, Kołaczycach, Mielcu, Dukli i w Sanoku.

Podczas obchodów odbywają się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowane są pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

Wszystkie podejmowane inicjatywy to wyraz głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Podczas obchodów do Polski przyjeżdżają goście z różnych stron świata, zazwyczaj ocaleni, którzy przeżyli eksterminację lub ich potomkowie i członkowie rodziny, którzy dzielą się swoją historią.

Obchody odbywają się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Plan obchodów w Lubaczowie:

25 stycznia 2024 r.
godz. 1000
Miejski Dom Kultury w Lubaczowie projekcja filmu „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”.
godz. 1000 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Oleszycach projekcja filmu „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”.
godz. 1000 Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie (Oddział dla Dzieci) „Historia wpisana w dramatyczne losy warszawskiego podwórka” – warsztaty dla dzieci  kl. IV-V szkół podstawowych (wcześniejsza rezerwacja).

26 stycznia 2024 r.
godz. 1000
Miejska Biblioteka Publiczna (Czytelnia dla Dorosłych) dr Wojciech Hanus (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie), wykład dla młodzieży pt. “Landkomissariat Lubaczów w latach okupacji niemieckiej. Proces zagłady i pomoc Polaków dla miejscowej społeczności żydowskiej”.
godz. 1200 Złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przy pomniku na Plebańskim Polu.
godz. 1700 Muzeum Kresów w Lubaczowie dr Wojciech Hanus (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie), wykład otwarty pt. “Landkomissariat Lubaczów w latach okupacji niemieckiej. Proces zagłady i pomoc Polaków dla miejscowej społeczności żydowskiej”.

27 stycznia 2024 r.
godz. 1800
Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w Narolu (dawna cerkiew na Krupcu) koncert pieśni żydowskich.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”

Szczegółowy plan obchodów Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu 2024 dla wszystkich miejscowości