Image default
Czytelnia dla Dorosłych

W Światowym Dniu Poezji zachęcamy do czytania ukraińskich autorów

W poniedziałek 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. W tym roku trudno mówić o poezji bez nawiązania do prowadzonej przez Rosję wojny w Ukrainie i jej tragicznych skutków. W ramach solidarności z Ukrainą i integracji przez literaturę polecamy naszym Czytelnikom najsłynniejszych ukraińskich twórców literackiej klasyki oraz czołowych współczesnych ukraińskich literatów.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością ukraińskich poetów i pisarzy. W kolejnym dniu inwazji na Ukrainę niezwykle aktualny staje się wiersz Łesi Ukrainki jednej z najwybitniejszych pisarek ukraińskich, której wiersz „Nadzieja” prezentujemy w galerii poniżej.

Łesia Ukrainka- Łarysa Petriwna Kosacz-Kwitka (1871–1913) to wybitna poetka ukraińska, pisarka, aktywistka, działaczka społeczna oraz tłumaczka. Wszechstronnie uzdolniona, poliglotka. Polskimi przekładami utworów Łesi Ukrainki zajmowali się m.in. Zuzanna Ginczanka i Stanisław Jerzy Lec.

Zapraszamy do naszej biblioteki, gdzie czekają na Państwa pozycje książkowe takich ukraińskich autorów jak: Jurij Andruchowycz, Jurij Izdryk, Andriej Kurkow, Natalka Śniadanko, Jurko Prochaśko, Oksana Żabużko, Serhij Żadan.

Powiązane:

Skip to content