Choć w obliczu wojny może wydawać się, że książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest nam dziś bardzo potrzebna. Czytanie to poczucie bezpieczeństwa i namiastka normalności, to chwila wytchnienia i oderwania się od świata, który niesie niepokój. Dzięki książkom dzieci mogą też lepiej zrozumieć swoje emocje, znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach i wzmacniać poczucie własnej wartości i sprawstwa.

Ukraińskie dzieci potrzebują teraz szczególnego wsparcia. W większości nie znają języka polskiego. Tęsknią za ojczyzną, rodziną, przyjaciółmi – za normalnym dzieciństwem. Dlatego chcielibyśmy dać tym dzieciom i ich rodzicom możliwość spędzenia wspólnie czasu przy książkach napisanych w ich ojczystym języku.

Zakupione przez Instytut Książki i Fundację Metropolia Dzieci książki trafią do bibliotek publicznych. Dzięki temu będą służyły dłużej i większej grupie dzieci. Mamy nadzieję, że wojna się skończy i część uchodźców wróci do domu, ale zdajemy sobie sprawę, że z powodu zniszczeń wiele rodzin pozostanie w Polsce. Już wcześniej biblioteki planowały zakup książek ze względu na rosnącą grupę Ukraińców mieszkających na stałe w Polsce. W tej chwili potrzeby są zdecydowanie większe i biblioteki publiczne (5 tys. w całej Polsce) same sobie z tym nie poradzą, zważywszy na to, że książek ukraińskich na polskim rynku już teraz brakuje.

Planujemy zakup bezpośrednio od wydawnictw ukraińskich książek dla dzieci w różnym wieku, tak aby stworzyć w bibliotekach półkę z książkami w języku ukraińskim. Biblioteki otrzymają bezpłatnie pakiet książek, które zwiększą zasób biblioteczny i będą wypożyczane przez ukraińskie dzieci i ich opiekunów. Takie rozwiązanie utrwali i zwielokrotni założony efekt w postaci dotarcia do jak największej liczby dzieci, które potrzebują bezpieczeństwa i poczucia komfortu, odebranego im w wyniku wojny. Terapeutyczna moc książek została potwierdzona naukowo, naszym zadaniem jest pozwolić tej sile działać.

Wszystkie działania w ramach projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” są realizowane w ramach wolontariatu, a pozyskane pieniądze przeznaczane tylko na zakup i wysyłkę książek. Wolontariuszami są osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy z książkami i promocją czytelnictwa.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/ukrainskieksiazkidladzieci
Będą tam na bieżąco pojawiać się informacje o zbiórce, ale też bezpłatne materiały do pobrania oraz webinary wspierające nauczycieli i animatorów w pracy z dziećmi przy wykorzystaniu książek.
Projekt można wesprzeć, dołączając do zbiórki: https://zrzutka.pl/z/podarujksiazkidzieciomzukrainy

Patronaty i współpraca:
Instytut Książki