Czytelnia dla Dorosłych

Wystawa z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

Warszawa jest miastem, które raz w roku zatrzymuje się na minutę. Wraz z nią pamięć Powstańców Warszawskich czczą wszyscy Polacy. 1 sierpnia wspominamy tych, którzy wystąpili zbrojnie przeciwko okupacji niemieckiej. Te 63 dni były czasem chwały, odwagi i męstwa, jak również nieopisanego cierpienia. W trakcie walki straty polskiego wojska wyniosły: 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych, 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału, masowych mordów i trudnych warunków zginęło od 150 do 200 tysięcy mieszkańców Warszawy.

Tym wydarzeniom poświęcona jest przygotowana w czytelni MBP wystawa o Powstaniu Warszawskim. Jest to wystawa elementarna opracowana przez Centralę Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie naszej stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka. Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

Wszystkich zainteresowanych tamtymi wydarzeniami zapraszamy do jej obejrzenia.