Image default
Czytelnia dla Dorosłych

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Katyń to miejsce ludobójstwa dokonanego w 1940 roku przez NKWD na prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej, głównie jeńcach wojennych – oficerach WP, policjantach, przedstawicielach polskiej inteligencji.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

Dzień ten jest okazją do refleksji, oddania hołdu pomordowanym oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Tylko poprzez pielęgnowanie prawdy o Zbrodni Katyńskiej możemy przywrócić godność jej ofiarom.

Pomocne w tym będą rzetelne źródła informacji, jak chociażby materiały dostępne w naszej bibliotece. Zachęcamy do skorzystania z tych pozycji.

Powiązane:

Skip to content