Image default
Nadchodzące wydarzenia Wirtualne wystawy

Wirtualna wystawa – Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej

Rok 2023 na Podkarpaciu to wyjątkowy czas, gdy skupiamy się na historii rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi. Ich heroiczna postawa podczas II wojny światowej to prawdziwy przykład odwagi i poświęcenia Polaków, którzy narażając swoje życie, stawili czoła okrucieństwu wojny i pomagali zagrożonym Żydom.

W ramach projektu „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów przy współpracy z naszą biblioteką przygotowało fascynującą wystawę oraz poruszający film, które opowiadają historie bohaterskich ludzi z naszego regionu. To okazja, aby poznać sylwetki Polaków z terenu powiatu Lubaczowskiego, którzy nie zważając na ryzyko, w mrocznych czasach II wojny światowej, stanęli w obronie życia osób narodowości żydowskiej.

Wystawa pozwoli nam przyjrzeć się bliżej postawom, wartościom i odwadze osób, które otrzymały medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, takim jak Józef Kulpa, Zofia Pomorska, Marian Kocielski, Anna i Andrzej Antonik oraz ich córka Ludwika, Antoni Dorota i jego córka Aniela Mirkowska, Witold Mączak, Helena Fiutowska-Piestrak, Jan Wużyński i Michalina Haliniak z d. Wużyńska, ale także historie tych, którzy nie byli uhonorowani medalem, a którzy mimo ogromnego zagrożenia, pozostali wierni wyższym wartościom, zachowali godność i człowieczeństwo w obliczu beznadziejnych sytuacji.

Dzięki temu projektowi, możemy dowiedzieć się więcej o niezwykłych ludziach, dających nadzieję w najtrudniejszych chwilach. To także doskonała okazja do zrozumienia wspólnej historii narodu żydowskiego i polskiego, które są często bolesne, ale jednocześnie pełne wzajemnego szacunku i współpracy.

„Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” to niezwykłe historie, które inspirują i uczą nas o ludzkiej odwadze i współczuciu. Hołd dla tych, którzy pokonali najtrudniejsze przeciwności życia, wykazując niezwykłe bohaterstwo w swoich działaniach.

Projekt „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” zrealizowany został w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu” i dofinansowany z budżetu województwa podkarpackiego.

Powiązane:

Skip to content