Konkursy Minione wydarzenia

Podsumowanie V edycji konkursu „Kresowe Wspomnienia” i wykład Mariusza Olbromskiego

Rok 1918 to dla Polski moment wyjątkowy – narodziny niepodległości, czas radości i dumy. Jednak nie możemy zapominać, że w tamtym czasie krwią przesiąkły ziemie Kresów Południowo-Wschodnich: Lubaczowa, Zadwórza, Lwowa, Wilna i wielu innych. Orlęta Lwowskie, Orlęta Przemyskie, Obrońcy Wilna, Lubaczowa, Obrońcy Zadwórza – oddawali krew, walczyli o wolność, niepodległość i przynależność do macierzy.

Dwadzieścia lat później, los ponownie przechylił się na stronę przemocy, szczególnie dotkliwie odczuwanej na ziemiach kresowych. W latach 1942-1947 bandy UPA atakowały bezbronnych Polaków. Mordowani, wypędzeni, obrabowani ze swego majątku i korzeni, zostali zmuszeni do opuszczenia swoich rodzinnych domów i podążenia w nieznane. Szukali schronienia w kraju i za granicą, a niektórzy znaleźli je tutaj, w Lubaczowie i okolicach.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/ Lubaczów oraz współorganizatorzy  zapraszają na uroczyste podsumowanie V edycji konkursu literackiego „Kresowe wspomnienia„, które odbędzie się 30 maja o godz. 17:00 w naszej bibliotece. Wydarzeniu będzie towarzyszył wykład Mariusza Olbromskiego pt. „Krzemieniec – miasto Juliusza Słowackiego„.

Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia losów i wspomnień Polaków zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych domów na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1942-1947. Rozwijanie wrażliwości młodzieży na cierpienie, krzywdę ludzką i tragizm wypędzonych, budować więzi międzypokoleniowe oraz poszerzanie wiedzy o historii Kresów Rzeczypospolitej Polskiej.

Mariusz Olbromski, urodzony w 1955 r. w Lubaczowie, to wszechstronny twórca, pisarz, muzealnik i działacz kultury. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zdobył wykształcenie w zakresie filologii klasycznej i polskiej. Jako poeta i prozaik debiutował w latach 80. Jego twórczość, będąca połączeniem współczesności z romantycznym duchem i historią międzywojenną, skupia się głównie na tematyce polsko-ukraińskiego pogranicza, dziedzictwa kulturowego i trudnych relacji historycznych.

Przez wiele lat angażował się w działalność społeczną i kulturalną. Pełnił funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie, gdzie współorganizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej poświęcone lwowskim, kresowym i niepodległościowym tematom.

Mariusz Olbromski jest nie tylko twórcą literackim, ale także aktywnym propagatorem porozumienia między polskimi i ukraińskimi środowiskami intelektualnymi oraz ochrony polskiego dziedzictwa na Ukrainie. Jego prace zostały opublikowane w wielu prestiżowych czasopismach literackich i kulturalnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Zapraszamy!