Image default

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie jest jedną z instytucji, która otrzymała uznanie komisji oceniającej i w ramach Funduszu Patriotycznego – Niepodległość po polsku – edycja 2021 otrzymała dofinansowanie z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego na realizację projektu “Moja roztoczańska Niepodległa”.

Kiedy MBP w Lubaczowie starała się o środki na realizację zadania nic nie wskazywało na to, że tak blisko nas wybuchnie wojna, że dzisiaj jeszcze bardziej swoim codziennym zaangażowaniem dajemy świadectwo człowieczeństwa i patriotyzmu. Także dzisiaj, patrząc na miliony uchodźców widzimy, jak ważna dla każdego narodu jest wolność i niepodległość, że za te wartości przelewana jest krew i oddawane życie.

Od marca do czerwca MBP w Lubaczowie zorganizuje szereg wydarzeń służących wzmacnianiu lokalnej wspólnoty w oparciu o działania popularyzujące wiedzę na temat odzyskania niepodległości oraz promujące postawy patriotyczne. Co znaczy być patriotą w XXI w.? Czy w obecnych czasach żyją bohaterowie? Jak dzisiaj kształtować postawy patriotyzmu?

To tylko niektóre pytania, na które nie ma łatwej odpowiedzi.

W ramach projektu zrealizowany zostanie: konkurs „Moja Roztoczańska Wolność„, którego celem jest kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela, wrażliwego na piękno roztoczańskiej przyrody, kultury i historii. Za jego pośrednictwem organizatorzy chcieliby ukazać narodową historię jako cenne źródło wartości, wzorców i odniesień, które mogą stać się inspiracją twórczą dla kolejnych pokoleń. Dzisiaj wolność i niepodległość wielu z nas traktuje jako rzecz oczywistą. Dzięki naszym przodkom, nie musimy o nią walczyć, oddając w ofierze własne życie. Obecnie wyrazem naszego patriotyzmu jest dbałość o rozwój artystyczny, intelektualny, prowadzenie zdrowego stylu życia, uczciwość, unikanie wulgaryzmów, wspieranie osób z niepełnosprawnościami, wsparcie i otwartość na drugiego człowieka, czy wreszcie szacunek do języka, historii i kraju, w którym żyjemy. Można by rzec tylko tyle i aż tyle. Dlatego organizacja wydarzeń takich jak konkurs i pokonkursowy wernisaż czy wieczór poezji będą miały za zadanie nie tylko budowanie szacunku, więzi i współodpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe, ale także będą wzmacniały w świadomości mieszkańców regionu jego wartość, potrzebę jego utrwalania i ochrony.

Rajdem rowerowym „Szlakiem Niepodległej” organizatorzy chcieliby w niekonwencjonalny sposób upowszechniać wiedzę o historii i dziedzictwie Polski. Ziemia Lubaczowska jest bogata w pamiątki z okresu, kiedy Polska odzyskała Niepodległość, a wspólny wyjazd rowerowy po miejscach pamięci przyczyni się do zwiększenia wiedzy na ten temat wśród mieszkańców naszego regionu. Głównym celem rajdu będzie oddanie hołdu Polakom, którzy wnieśli wkład w odzyskanie przez Polskę wolności, zaprezentowanie jego uczestnikom miejsc i symboli z przeszłości upamiętniających te wydarzenia. Rajd będzie miał także za zadanie promowanie wolnego czasu w oparciu o upowszechnianie czytelnictwa oraz wiedzy historycznej.

Wyjazd studyjny do Zamościa i Komarowa „Roztoczańskie ślady Niepodległości” skierowany będzie do grupy 20 bibliotekarzy z terenu powiatu lubaczowskiego. Poznanie historii i miejsc w szerszym kontekście pozwoli bibliotekarzom w przyszłości skierować działania edukacyjne do uczniów w oparciu o wiedzę zdobytą podczas wyjazdu.

Wszystkich mieszkańców regionu zachęcamy do udziału w wydarzeniach związanych z projektem “Moja roztoczańska Niepodległa”.

Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Powiązane:

Skip to content