Image default
Aktualności Minione wydarzenia

Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie zapraszają na premierę filmu oraz wernisaż wystawy „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”, które odbędą się 13.10.2023 r. w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie.

W tym dniu w sposób szczególny poznamy sylwetki osób uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata” pochodzących z naszego regionu, tj. Józefa Kulpy, Zofii Pomorskiej, Mariana Kocielskiego, Anny i Andrzeja Antoników oraz ich córki Ludwiki, Antoniego Doroty i jego córki Anieli Mirkowskiej, Witolda Mączaka i Heleny Fiutowskiej- Piestrak oraz Jana Wużyńskiego i Michaliny Haliniak z.d. Wużyńskiej. Dzięki realizacji zadania poznamy także historie osób, które nigdy nie zostały uhonorowane medalem, ale w sytuacji zagrożenia życia potrafiły pozostać wiernymi najwyższym wartościom, zachować godność swoją i drugiego człowieka, potrafiły także zachować człowieczeństwo.

Pragnąc upowszechniać postawę rodziną Ulmów, krzewić wartości płynące z ich heroizmu oraz oddać hołd wszystkim Sprawiedliwym Ziemi Lubaczowskiej zachęcamy mieszkańców regionu do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Serdecznie zapraszamy!

Projekt „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” dofinansowany jest z budżetu województwa podkarpackiego w ramach zadania „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu”.

 

Powiązane:

Skip to content