Image default
Aktualności

Uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej IPN „Świadek Historii”

W dniu 22 listopada 2022r. Barbara Janczura z Lubaczowa, Tomasz Róg z Cieszanowa oraz Magdalena Szczepańska związana z ziemią narolską zostali Laureatami XI Edycji Rzeszowskiej Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. W uroczystości, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie udział wzięli laureaci i ich najbliżsi, przedstawiciele władz parlamentarnych, przedstawiciele władz samorządowych, rzeszowskie środowiska kultury i nauki oraz media.

Zdj. Marcin Piotrowski

To honorowe wyróżnienie przyznawane jest raz w roku instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierającym pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym w poszczególnych regionach kraju. Nagroda jest przyznawana obywatelom polskim oraz osobom niebędącym obywatelami polskimi. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. „Świadek Historii” uzupełnia ogólnopolską nagrodę IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”.

W tym roku w gronie wyróżnionych oprócz osób związanych z powiatem lubaczowskim znaleźli się także: śp. Franciszek Kotula, Mariusz Skiba, Michał Jan Stręk.

Publikacja IPN zawierająca biogramy laureatów XI edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”

Podczas uroczystej gali została wręczona także nagroda honorowa Veritas et Memoria – Prawda i Pamięć, która od 2020 r. kierowana jest do osób i instytucji aktywnie współpracujących i wspierających IPN w jego pracy ustawowej. W 2022 r. kapituła nagrody przyznała statuetkę Veritas et Memoria Podkarpackiemu Kuratorium Oświaty, z rąk wiceprezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy odebrała ją Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty.

Uroczystość zakończyła się recitalem zespołu „Buen Camino”, który zaprezentował twórczość mjr. Adama Kowalskiego z Rzeszowa, poety, legionisty, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych. 

Zdjęcia dzięki uprzejmości IPN Rzeszów i Marcina Piotrowskiego

Powiązane:

Skip to content