Image default

Z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje coroczną akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, która odbędzie się 19 kwietnia. Dlaczego właśnie żonkile? To symboliczny gest oddania hołdu poległym, nawiązujący do pamięci ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marka Edelmana. 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, jak co roku, dołącza się do tej szlachetnej inicjatywy, pragnąc podkreślić siłę wspólnoty i znaczenie solidarności. Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które łączą nas wszystkich i nadają nam wspólną tożsamość. Hasło akcji „Łączy nas pamięć” przypomina o potrzebie dialogu ponad podziałami oraz o sile jednoczenia się w trosce o historię i pamięć.

W ramach akcji w naszej Bibliotece zorganizowana będzie projekcja filmu dla młodzieży z lubaczowskich szkół średnich pt. „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”.

Film „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” to dokument wspomnieniowy opatrzony komentarzem historycznym, który opowiada historię bohaterów z naszego regionu, którzy w czasie II wojny światowej, ryzykując własne życie, ratowali Żydów przed zagładą. To historia mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej, którzy działając zgodnie z wartościami etycznymi oraz naukami chrześcijańskiego miłosierdzia, udzielali schronienia i pomocy zagrożonym. Ten film to także przestroga przed Holokaustem oraz podkreślenie kruchości ludzkiej egzystencji, a także tego, że każdy z nas, jako jednostka, odpowiada za swoje czyny i ma wpływ na historię.

Projekt „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” zrealizowany został w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu” i dofinansowany z budżetu województwa podkarpackiego.

Powiązane:

Skip to content