Od kilku lat w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną na całym świecie organizowane są uroczystości upamiętniające wszystkie ofiary Holokaustu. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez ONZ w 2005r. Jego celem jest mobilizowanie narodów w podtrzymywaniu pamięci i edukacji na temat Holokaustu, by zagłada, która miała miejsce podczas drugiej wojny światowej była dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. W naszym mieście wydarzenia upamiętniające ofiary Holokaustu organizowane są już od 10 lat , na Podkarpaciu od 14.
26 stycznia w MBP w Lubaczowie odbyło się otwarcie wystawy „Każda ofiara ma imię” wypożyczonej z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942-1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku oraz wykład dla młodzieży z LO w Lubaczowie, który poprowadziła Pani Ewa Koper – Kierownik Sekcji ds. Obsługi Zwiedzających i Edukacji w Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Pani Ewa przybliżyła sylwetki osób zamordowanych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Bełżcu. Ofiary deportowano z dystryktów: lubelskiego, galicyjskiego i krakowskiego. Ich losy ilustrują fotografie, na które składają się głównie portrety wykonane przed wybuchem wojny, opatrzone krótkimi biogramami i dodatkowymi informacjami na temat ich najbliższych. Dodatkowo Pani Ewa wspomniała o Luci Retman, która przed pandemią co roku gościła w MBP w Lubaczowie. Lucia Retman przeżyła wojnę m.in. dzięki pani Zofii Pomorskiej pochodzącej z Lubaczowa. Na slajdach przygotowanych przez Panią Ewę znalazł się także Mundek Łukawiecki oraz jego żona Hanna Bern, którzy ocaleli dzięki wsparciu i ogromnemu zaangażowaniu Józefa Kulpy. Ich historię opisał Simon Lavee, który wielokrotnie był gościem naszej Biblioteki.
Ewa Koper jest absolwentką Wydziału Historii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i studiów podyplomowych „Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust” organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku w Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942-1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku, gdzie zajmuje się edukacją, opracowaniem scenariuszy wystaw dokumentalnych oraz prowadzeniem kwerend archiwalnych dotyczących historii obozu i społeczności żydowskiej zamieszkałej na terenach objętych deportacjami do Bełżca. Jest autorką albumu „Każda ofiara ma imię” i współautorką książki pt. „Historia Romów i Sinti w obozie pracy i zagłady w Bełżcu”.
Wystawa będzie dostępna w budynku biblioteki i wersji wirtualnej na naszej stronie internetowej do 18 lutego.
27 stycznia dokładnie o godz. 11:00 na Plebańskie Pole wybrali się lokalni samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji, aby złożyć hołd lubaczowskim ofiarom Holokaustu. W uroczystości wzięli udział Bronisław Szuper i Bronisław Kazik przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego, Eugeniusz Huk prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP oddział w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręg Lubaczowski, Piotr Cioch reprezentujący Panią Teresę Pamułę Poseł na Sejm RP, Zenon Swatek Starosta Powiatu Lubaczowskiego, Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów oraz przedstawiciele instytucji z terenu powiatu lubaczowskiego.
Dodatkowo w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 6 lutego o godz. 16:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Jorcajt – czas chasydów”. Fotograficzna wystawa poświęcona jest uroczystościom jorcajtu (rocznicy śmierci) cadyków, odbywającym się co roku w Lelowie, Leżajsku i Radomsku, wzbogacona o fotografie z Podola (na terenie dzisiejszej Ukrainy) – kolebki chasydyzmu, z miejscowości takich jak Międzybóż, Bracław i Humań, gdzie również znajdowały się znaczące ośrodki chasydyzmu. Wernisaż odbędzie się w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów, na który już dzisiaj w imieniu Pana Piotra Zubowskiego Dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zapraszamy.