Image default
Aktualności

„Roztoczańskie ślady Niepodległości” – wyjazd studyjny do Zamościa i Komarowa

We wtorek (10.05) MBP w Lubaczowie zorganizowała wyjazd studyjny do Zamościa i Komarowa, skierowany do bibliotekarzy z naszego regionu, pod hasłem „Roztoczańskie ślady Niepodległości” . Gościliśmy w Książnicy Zamojskiej, po której oprowadzała nas i odpowiadała na nasze pytania Pani Halina Zielińska z-ca dyrektora. Mieliśmy okazję wysłuchać słuchowisko przygotowane na jubileusz 100-lecia, które Książnica Zamojska obchodziła w 2021r. Dodatkowo odwiedziliśmy wszystkie działy, w tym pracownię digitalizacji. Mieliśmy okazję obejrzeć kilka woluminów należących do Zbioru Klemensowskiego, który jest własnością rodziny Zamojskich, będącego w depozycie w Bibliotece. Z Panią Danutą Zwolińską starszym kustoszem wybraliśmy się także na zwiedzanie nowej filii nr 6.

Dzięki życzliwości Pana Piotra Bartnika Dyrektora Książnicy Zamojskiej bibliotekarze z terenu powiatu lubaczowskiego mieli możliwość poznać pracę w dużej instytucji, która oprócz podstawowej działalności, dodatkowo prowadzi bogatą działalność wydawniczą. Także księgozbiór MBP w Lubaczowie wzbogacił się o kilka pozycji, które otrzymaliśmy w prezencie na zakończenie spotkania.

W ramach wyjazdu studyjnego bibliotekarze mieli także okazję poznać historię miasta Zamościa, odwiedziliśmy Muzeum Zamojskie, Synagogę, Kościół Franciszkanów oraz zamojski Rynek. Ważnym punktem naszego wyjazdu była także podróż do Komarowa, gdzie odbyła się największa bitwa konnicy w wojnie polsko- bolszewickiej. Podczas tej bitwy polskie wojska pokonały silniejszą armię bolszewicką. Poznanie przez bibliotekarzy regionalistów historii tych miejsc pozwoli w szerszym kontekście skierować działania edukacyjne do uczniów, kładąc jednocześnie nacisk na roztoczańskie ślady niepodległości.

Wyjazd studyjny bibliotekarzy zorganizowany został w ramach zadania „Moja Roztoczańska Niepodległa” i dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Powiązane:

Skip to content