Image default

Już po raz dziewiętnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach od 8 do 15 maja 2022 r., Tydzień Bibliotek – ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek, który ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, a także zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Hasło zostało zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i odnosi się do biblioteki jako mikro i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).

Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

W dniu 9 marca 2022 roku odbyło się posiedzenie Jury Konkursu na plakat promujący XIX edycję ogólnopolskiego programu „Tydzień Bibliotek”, odbywającego się w dniach 8-15 maja 2022 roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Decyzją Jury zwyciężył projekt Agaty Małeckiej.

Uzasadnienie: Ciekawie zrealizowana typografia, graficzna anegdota, jak i wyjątkowy klimat sprawiły, że wśród wielu innych profesjonalnych prac, ten plakat wyróżniał się w zdecydowany i przekonywający sposób. Plakat ten w dowcipny i ciekawy graficznie sposób przedstawia temat zawarty w haśle konkursu. Biblioteka jako miejsce szczególne, którego zbiory wykraczają daleko poza wiedzę dotyczącą jedynie Ziemi i jej mieszkańców, gdzie nawet ewentualni sąsiedzi z innych planet znajdą dla siebie coś interesującego.

Zapraszamy do wspólnego świętowania Tygodnia Bibliotek w 2022 roku:

  1. W poniedziałek (9.05) startujemy z akcją PLANTCROSSING – przy wejściu do naszej Biblioteki powstanie strefa wymiany roślin, które można „adoptować”, a także przynieść swoje na wymianę.
  2. We wtorek (10.05) obędzie się wyjazd studyjny „Roztoczańskimi śladami Niepodległości” dla bibliotekarzy z naszego regionu (Biblioteka będzie nieczynna)
  3. W środę (11.05) o godz. 9:00 zorganizowany zostanie wykład dla młodzieży „Ropa – Nafta – Lampa”, który poprowadzi Marzena Sysak, asystent muzealny z Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Wykładowi będzie towarzyszyła wystawa „Ignacy Łukasiewicz – życie i działalność”.
  4. W czwartek (12.05) o godz. 10:00 odbędą się warsztaty literackie dla młodzieży „Świat w jednym miejscu”
  5. W sobotę (14.05) zorganizowany zostanie rajd rowerowy „Szlakiem Niepodległej” (więcej informacji tutaj: https://www.mbp.lubaczow.pl/szlakiem-niepodleglej-rajd-rowerowy/)
  6. Z początkiem Tygodnia Bibliotek do końca miesiąca uruchomiony zostanie kiermasz książki!

Powiązane:

Skip to content