Czytelnia dla Dorosłych

Wykład „Ropa – Nafta – Lampa” oraz wystawa „Ignacy Łukasiewicz – życie i działalność”

11 maja 2022 w naszej bibliotece odbyła się lekcja muzealna on-line pt. „Ropa – Nafta – Lampa” prowadzona przez Marzenę Sysak i Michała Góreckiego z Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Lekcję zorganizowano z okazji Roku Łukasiewicza, w ramach obchodów XIX Tygodnia Bibliotek.

Podczas lekcji młodzież z klas VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaczowie dowiedziała się o początkach przemysłu naftowego. Prowadzący w przystępny i ciekawy sposób opowiadali o właściwościach ropy naftowej, metodach jej wydobycia, sposobie uzyskania nafty, a także o pierwszych lampach naftowych. Wykład wzbogacony prezentacją multimedialną poświęcony był także Ignacemu Łukasiewiczowi, polskiemu farmaceucie, który założył pierwszą na świecie kopalnię ropy i wynalazł lampę naftową.

Serdecznie dziękujemy Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce za przeprowadzenie lekcji oraz za udostępnienie wystawy „Ignacy Łukasiewicz – życie i działalność”, którą obejrzeć można pod linkiem: https://bobrka.pl/wystawy/ignacy-lukasiewicz-zycie-i-dzialalnosc/