W dniu dzisiejszym, w ramach obchodów XIX Tygodnia Bibliotek, odbyły się w Oddziale dla Dzieci warsztaty dla uczniów klasy piątej ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie. W tym roku świętujemy pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Dlatego też dzisiejsze zajęcia odbyły się pod taką właśnie nazwą i miały przekonać uczestników, czy to prawda, że w bibliotece jest cały świat w jednym miejscu.

Każdy z uczniów wylosował pytanie i szukał odpowiedzi w bibliotecznym księgozbiorze, żeby się przekonać, czy jest tu wiedza o wszystkim i czy znajdą się odpowiedzi na wszystkie pytania.

Jak się okazało, uczniowie znaleźli wszystkie odpowiedzi i w dwuosobowych grupach prezentowali je. Biblioteka jest więc całym światem w jednym miejscu. Trzeba tylko tu przyjść i być jednocześnie wszędzie. Wystarczy sięgnąć na półkę po konkretną książkę, by znaleźć się w starożytnym Egipcie lub Rzymie, zgłębić tajniki rysunku czy pierwszej pomocy, poznać dwanaście prac Herkulesa oraz rodzaje dinozaurów, dowiedzieć się czegoś o pielęgnacji konia, wybrać się w kosmos lub z Jaśkiem Melą na Antarktydę, odwiedzić wspaniałe miejsca w Warszawie, dowiedzieć się, jak żołnierze Szarych Szeregów stali na straży honoru Polski, a na koniec wykonać cuda z papieru metodą quillingu.