Image default

14 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie z najnowszym tomikiem poezji „Mene tekel fares” gościł Jacek Hadam.

Poeta urodzony w Ustrzykach Dolnych, obecnie mieszkaniec Przemyśla. Autor takich tomików poezji jak „Imponderabilia” wydany w 2017 roku oraz „Pigmalion Prowincjonalny”, który ukazał się w 2018 roku. Obok poezji ważne miejsce w jego życiu zajmuje sport oraz muzyka. Zakochany jest w Bieszczadach, skąd pochodzi. Zapalony ultramaratończyk – jak mówi w stanie spoczynku, miłośnik dobrej literatury i muzyki. Poszukiwacz straconego czasu, człowiek renesansu.

W 2021 r. Jacek Hadam otrzymał wyróżnienie II stopnia w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Bez-Kresy”, a w 2022 r. został laureatem w konkursie „Moja roztoczańska Wolność” organizowanym przez MBP w Lubaczowie.

Tytuł najnowszego tomiku „MENE TEKEL FARES” nawiązuje do przepowiedni upadku Babilonu, wypisanej tajemniczą ręką na ścianie pałacu w czasie uczty Baltazara, ostatniego króla babilońskiego, syna Nabonida (w opowieści tej pomylonego z Nabuchodonozorem). Oznaczać miała: „policzone” (dni panowania), „zważony” (zbyt lekki, lekkomyślny król), „podzielony” (będzie kraj).

Poezja autora skłania do refleksji na temat ludzkiego życia, minionego czasu pozostawiając czytelnikowi przestrzeń do własnej interpretacji i wyobraźni, do postawienia sobie pytania, czy wszystko faktycznie już policzono, zważono i rozdzielono. Dotykają tematów nam bardzo bliskich takich jak miłość, czasy ostateczne, zmuszając nas do zastanowienia się nad sensem życia. W swoich utworach dotyka różnych dziedzin z rozwoju człowieka sztuki, malarstwa.

Wielką niespodzianką okazał się wiersz z tomiku „Imponderabilia” – Okruchami Lustra, do którego muzykę skomponowała Paulina Mazepa. Nagranie przygotowała wspólnie z mężem Patrykiem Zastawnym.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością Jacka Hadama, która znajduje się w zbiorach naszej Biblioteki.

Powiązane:

Skip to content