Image default
Czytelnia dla Dorosłych

Żonkile – 80. rocznica powstania w getcie warszawskim

W dniu 19 kwietnia 2023 r. obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji MBP w Lubaczowie już po raz ósmy przyłączyła się do koordynowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN społeczno-edukacyjnej akcji „Żonkile”. Biblioteka zaprosiła młodzież na zajęcia edukacyjne prowadzone przez Ewelinę Szumilak z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, która przedstawiła historię warszawskiego getta oraz poprowadziła warsztaty na temat sytuacji Żydów ukrywających się na jego terenie podczas powstania.

Akcji „Żonkile” przyświeca hasło „Łączy nas pamięć”. Organizatorzy wierzą, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy przekonań.

W naszej bibliotece także kultywowana jest pamięć o tragicznych losach ludności żydowskiej. Podczas cyklu zajęć edukacyjnych skierowanych do młodzieży z LO oraz szkoły Podstawowej w Lisich Jamach młodzież poznała historię powstania getta warszawskiego, a następnie życie w nim do momentu wybuchu powstania oraz jego przebieg. Istotą spotkania było pokazanie uczniom przyczyn, motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów i ukazanie powstania w getcie warszawskim z całym ładunkiem emocjonalnym i dramatycznym. Warsztaty poświęcone były sytuacji Żydów, którzy ukrywali się na terenie getta. Poznaliśmy historię rodziny Krystyny Budnickiej. Dziewczynka w chwili wybuchu II wojny światowej miała 7 lat. Całą okupację, aż do chwili ewakuacji przebywała w Warszawie. Przez większość tego czasu ukrywała się w schronie na terenie getta. Bunkier został wykryty przez Niemców, wtedy kanałami ewakuowała się na stronę aryjską, gdzie ukrywała się dzięki organizacji Rada Pomocy Żydom „Żegota. Przeżyła. Niestety nie udało się to ani jej rodzicom, ani rodzeństwu.

 

Powiązane:

Skip to content