Image default
Czytelnia dla Dorosłych

„Polska, żydowska i francuska Rawa Ruska”. Spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim

W piątek (16.09) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie gościł Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, który wygłosił prelekcję pt. „Polska, żydowska i francuska Rawa Ruska”.

Tomasz Kuba Kozłowski jest miłośnikiem Kresów, a także ekspertem i popularyzatorem ich historii. Lubaczów często odwiedza dzieląc się przy tym swoją wiedzą i pasją. W naszej bibliotece też gościł wielokrotnie. Wszystkie dotychczasowe spotkania z nim wprowadzały słuchaczy w nostalgiczny świat pełen tęsknot i wzruszeń.

Tym razem tematem jego prelekcji była Rawa Ruska, miasto położone na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie żółkiewskim, tuż przy granicy z Polską, partnerskie miasto Lubaczowa. Można określić ją mianem „miasta wydartego z polskiej ziemi”, gdyż wciąż można doszukać się w nim licznych śladów polskości przeplatanych śladami żydowskimi i francuskimi. W jego dzieje niejednokrotnie wpisywała się wielka historia – tu zawiązywali sojusz August II Mocny i Piotr Wielki, tu w 1914 roku wojska rosyjskie rozbiły 4. armię austro-węgierską, tu w latach 40. Niemcy więzili francuskich i belgijskich jeńców wojennych.

Podczas spotkania w MBP Tomasz Kuba Kozłowski opowiadał o burzliwych dziejach Rawy Ruskiej oraz mieszkających tu Polakach, Rusinach i Żydach, których życie toczyło się nie tylko wokół mieszczących się tu kościoła, bożnicy, cerkwi, klasztoru i ratusza, ale także dworca kolejowego, koszar i Centralnej Szkoły Straży Granicznej. Poznaliśmy historię 12-letniej bohaterskiej Rosy Zenoch, która w trakcie I wojny światowej pod ciągłym ostrzałem donosiła walczącym żołnierzom jedzenie i picie oraz Olgierda Aleksandra Górki, polskiego historyka, publicysty i dyplomaty. Poznaliśmy losy francuskich, belgijskich i rosyjskich jeńców wziętych do niewoli przez Niemców w trakcie II wojny światowej, a także zagładę Żydów i tragizm działań wojennych.

Jak zawsze spotkanie wzbogacone było oryginalną ikonografią z epoki ukazaną w formie prezentacji.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z lubaczowskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, było ono częścią większego zadania realizowanego przez Towarzystwo z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej i dofinansowanego z budżetu Gminy Miejskiej Lubaczów. W ramach projektu “Moje Kresy- Lwowskie Orlęta” Towarzystwo w dniu 10 czerwca 2022r. zorganizowało już w MBP spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją, który przybliżył tematykę książki “Lwowskie Orlęta”, opisał bohaterstwo młodych Lwowian. W dniu 23 września w lesie na Niwkach odbędzie się Bieg Orląt, który w Lubaczowie organizowany będzie po raz pierwszy.

Powiązane:

Skip to content