Image default

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów zaprasza na spotkanie z prof. dr. hab. Stanisławem Nicieją, które odbędzie się 10 czerwca 2022 r. o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie.

Prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja – historyk, biografista, eseista, rektor Uniwersytetu Opolskiego w latach 1996-2016, senator RP kadencji V, autor kilkudziesięciu książek, setek artykułów i wielu dokumentalnych filmów telewizyjnych. Dzięki książkom „Cmentarz Łyczakowski we Lwowie„, „Twierdze kresowe Rzeczypospolitej” oraz dziesięciu tomom „Kresowej Atlantydy. Historii i mitologii miast kresowych„, entuzjastycznie przyjętych przez czytelników, zyskał rangę wybitnego znawcy polskich Kresów. Z pasją i literackim wyczuciem pisze o ich trudnej historii oraz o dawnych i współczesnych mieszkańcach miast utraconych przez Polskę w 1945 roku.

Podczas spotkania opowie o legendzie Orląt Lwowskich – polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski. Bohaterstwo młodych lwowian inspirowało do działania polityków, pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy, a wyrazem hołdu dla bezgranicznego poświęcenia chłopców i dziewcząt, oprócz wierszy, piosenek, książek i obrazów, stał się Cmentarz Orląt – miejsce patriotycznych obchodów i zadumy nad trudną historią Polski.

Zapraszamy!

Spotkanie organizowane jest w ramach działania „Moje Kresy – Lwowskie Orlęta” i dofinansowane jest ze środków pochodzących z budżetu Miasta Lubaczowa. Zadanie realizowane jest z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Powiązane:

Skip to content