Image default
Aktualności Minione wydarzenia

Bieg Orląt – I Lubaczowski Bieg Ku Pamięci Obrońców Lwowa

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/ Lubaczów oraz współorganizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych w wieku 9 lat do udziału w I edycji Biegu Orląt, który odbędzie się w dniu 23 września 2022 r. w lesie Niwki.

Celem Biegu jest nie tylko popularyzacja i upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy aktywności fizycznej, ale przede wszystkim popularyzacja zdrowej formy patriotyzmu wychodzącego poza ogólnie przyjęte kanony oraz uświadomienie młodzieży znaczenia walki młodych ludzi ze Lwowa o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich poświęcenie, przelana krew nie może ulec zapomnieniu. Naszym obowiązkiem jest dbanie o pamięć i szacunek dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Lwów w 1918 r. był polem krwawej bitwy – młodzi ludzie, gimnazjaliści w obronie miasta chwytając za broń, musieli wykazać się wielką odwagą, aby przez oblężone miasto dotrzeć na barykady, niejednokrotnie z honorem oddając swoje życie.

We wrześniu 2022 r. tym Lwowem stanie się Lubaczów – a dzielnymi obrońcami uczestnicy Biegu, którzy biegnąc/maszerując na dystansie 1421 m pokonywać będą własne słabości, by dotrzeć do pomnika w lesie Niwki. W walkach o Lwów zginęło wtedy 1421 dzieci i młodzieży, a najmłodszy – Janek Kukawski miał zaledwie 9 lat.

To były Orlęta Lwowskie, o których zawsze będziemy pamiętać.

Powiązane:

Skip to content