We wtorek (30 lipca 2024) bibliotekarki z MBP w Lubaczowie uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.
Wydarzenie pn. „Kresy najbliższe” skierowane zostało do nauczycieli i bibliotekarzy, którzy podczas swej pracy zawodowej poruszają zagadnienia związane z regionalizmem. Prelegentkami były dr Małgorzata Kutrzeba, która wygłosiła referat pt. „Regionalizm w podstawie programowej do historii. Jak ożywić pomniki i miejsca pamięci i wykorzystać je do celów dydaktycznych” oraz dr Joanna Kordzikowska, która mówiła o wycieczkach edukacyjnych jako propozycji edukacji historyczno-regionalnej.
Obie panie podzieliły się ze słuchaczami swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie przekazywania młodzieży informacji związanych z historią lokalną. Radziły jak w atrakcyjny sposób prowadzić lekcje historii, geografii czy języka polskiego i poruszać jednocześnie sprawy dotyczące regionalizmu. Zachęcały do organizowania wycieczek, czy spacerów podczas których młodzi ludzie będą mogli uczyć się miłości do swojej „Małej Ojczyzny”. Poruszyły wiele kwestii związanych z edukacją historyczną i regionalną, a ich prezentacje dostarczyły cennych wskazówek, były źródłem nowych pomysłów i inspiracji.
Do większego zaangażowania w sprawy lokalne, a zwłaszcza do przekazywania historii Kresów zachęcał także prowadzący spotkanie Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Wygłosił poruszającą prelekcję o Kresach podkreślając niezwykłą rolę Lwowa w historii Polski.
Pod koniec spotkania Mateusz Werner, Kierownik Oddziału dziedzictwa i projektów kulturalnych Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UM WP, zaprezentował Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, który został uruchomiony dzięki Województwu Podkarpackiemu (www.kresymuzeum.pl).