Aktualności Minione wydarzenia

„Fenomen Kresów” konferencja i wernisaż wystawy „Kresowe Wspomnienia” część 2

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie zapraszają na konferencję „Fenomen Kresów” oraz wernisaż wystawy „Kresowe Wspomnienia” część 2.

Konferencja „Fenomen Kresów” to dwudniowe wydarzenie realizowane w dniach 12-13 września 2023 roku w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie, podczas którego będziemy mieli okazję wysłuchać fascynujących historii dotyczących Kresów II RP.

Ponadto 12 września 2023 r. o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie odbędzie się wernisaż wystawy „Kresowe Wspomnienia”, część 2. Wystawa obejmuje wyjątkową kolekcję wspomnień opatrzonych dokumentacją fotograficzną, którą zebraliśmy od mieszkańców naszego regionu pochodzących z Kresów.

Dwudniowe wydarzenie jest częścią projektu „Dziedzictwo Kresów”, który ma na celu upowszechnienie wiedzy o Kresach. To inicjatywa, która nie tylko odkrywa historię, ale także buduje więzi międzypokoleniowe i kultywuje pamięć o losach Polaków zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych domów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

12 września 2023 r.
  • 0900-0915 Przywitanie gości, uroczyste rozpoczęcie konferencji „Fenomen Kresów” (Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie)
  • 0915-1000 Mateusz Werner, Kierownik Oddziału Dziedzictwa i Projektów Kulturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, stypendysta MKiDN, „Bezkresny Fenomen Kresów” (Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie)
  • 1000-1045 Ksiądz Bp dr hab. Mariusz Leszczyński, Biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, „Księża diecezjalni ekspatrianci archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego” (Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie)