Aktualności Minione wydarzenia

XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W imieniu Organizatorów zapraszamy na XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbędą się w dniach 26 stycznia – 6 lutego.

Program:
26 stycznia
Otwarcie wystawy „Każda ofiara ma imię” oraz wykłady dla młodzieży szkolnej Ewy Koper.
Wystawa prezentuje sylwetki osób zamordowanych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Bełżcu. Ofiary deportowano z dystryktów: lubelskiego, galicyjskiego i krakowskiego. Ich losy ilustrują fotografie, na które składają się głównie portrety wykonane przed wybuchem wojny, opatrzone krótkimi biogramami i dodatkowymi informacjami na temat ich najbliższych. Wystawę będzie można oglądnąć również w wersji wirtualnej.

27 stycznia
Upamiętnienie lubaczowskich ofiar holokaustu. Złożenie symbolicznych wiązanek i zapalenie zniszczy na „Plebańskim polu” obok Dachnowa

6 lutego 16:00
Wernisaż wystawy „Jorcajt – czas chasydów”.
Wystawa fotograficzna poświęcona jest uroczystościom jorcajtu (rocznicy śmierci) cadyków, odbywającym się co roku w Lelowie, Leżajsku i Radomsku, wzbogacona o fotografie z Podola (na terenie dzisiejszej Ukrainy) – kolebki chasydyzmu, z miejscowości takich jak Międzybóż, Bracław i Humań, gdzie również znajdowały się znaczące ośrodki chasydyzmu.
Wernisaż odbędzie się w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.