Czytelnia dla Dorosłych Minione wydarzenia

Spotkanie ze „Świadkiem Historii” Franciszkiem Batorym

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, zaprasza na spotkanie ze Świadkiem Historii Franciszkiem Batorym, które odbędzie się 20 września 2022 r. o godz. 10:00 w MBP w Lubaczowie. Franciszek Batory z Kolbuszowej w 2015 r. otrzymał nagrodę honorową „Świadek Historii”, przyznawaną osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN.

Pan Franciszek jest bratem majora Józefa Batorego „Argusa”, jednego z siedmiu działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zamordowanego przez komunistów 1 marca 1951 roku tzw. strzałem katyńskim w więzieniu mokotowskim. Jako 21-letni mężczyzna był świadkiem procesu sądowego, w którym został skazany jego brat i wszyscy niezłomni żołnierze IV Zarządu WiN. Rocznica ich stracenia od 2011 r. obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Pan Franciszek po raz pierwszy był represjonowany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa w wieku 16 lat. Od wielu lat w szkołach Podkarpacia prowadzi „żywe” lekcje historii. Na podstawie doświadczeń rodzinnych pielęgnuje pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Ponadto wystąpił w programie Telewizji Polskiej pn. „Rodziny Wyklętych mają głos, cyklu reportaży z rodzinami Żołnierzy Niezłomnych.

Zapraszamy nauczycieli i młodzież na spotkanie, które poprowadzi Pan Tomasz Róg, historyk, regionalista.

Podczas spotkania w MBP w Lubaczowie dostępna będzie wystawa “Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.” wypożyczona z IPN w Rzeszowie. Wystawę będzie można obejrzeć do końca miesiąca w lubaczowskiej bibliotece.