Image default

W piątek 22 września w MBP w Lubaczowie odbyło się spotkanie autorskie z Grażyną Bochenek autorką książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”. Rozmowę z autorką poprowadził Wiesław Bek.

Podczas spotkania autorka odpowiadała na pytania dotyczące pracy nad książką, której głównym bohaterem jest światowej sławy reżyser Alfred Zinnemann pochodzący z Rzeszowa. Grażyna Bochenek w swojej książce udowadnia, że reżyser urodził się w Rzeszowie, jednak nikomu nie chciał o tym fakcie i miejscu wspominać.

Odkrycie polskich korzeni Freda Zinnemanna zainspirowało autorkę do napisania liczącej ok. 600 stron publikacji, w której podjęła się trudnego zadania dotarcia do osób i dokumentów związanych z bohaterem m.in. prywatnej korespondencji z rodzicami i rodziną.

Grażyna Bochenek zdradziła publiczności, że jej zamiarem była także próba odpowiedzi na pytania, dlaczego Fred Zinnemann nigdy o Polsce i Rzeszowie nie wspominał, a także zwrócenie uwagi na problem niepamięci losów żydowskich współmieszkańców.

 

Powiązane:

Skip to content