29 stycznia w szkole w Baszni Dolnej Dyrekcja i Nauczyciele zorganizowali piękną lekcję historii dla uczniów swojej szkoły. W spotkaniu wzięli udział Prezes i Członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów, Pani Anna Kubiszyn córka Kazimierza Kaćmy – Obrońcy Lwowa 1918 r. oraz Dyrektor MBP w Lubaczowie.
Wydarzenie rozpoczęła Pani Edyta Hass – Dyrektor Szkoły – recytacją wiersza „Kresy” autorstwa swojej mamy – Stanisławy Hass, po czym wybrzmiały najpiękniejsze kolędy kresowe zaprezentowane przez młodzież, którą przygotował Pan Paweł Młodowiec – nauczyciel muzyki.
Pani Maria Magoń i Pani Barbara Łuczkowska przybliżyły młodzieży zwyczaje świąteczne wywodzące się z dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej. Były one niezwykle bogate i malownicze. Obejmowały zarówno elementy polskie, jak i wpływy ukraińskie, białoruskie, litewskie czy żydowskie. Po II wojnie światowej wielu Kresowian zostało przesiedlonych na Ziemie Odzyskane, przenosząc tam swoje zwyczaje. Tradycje kresowe są nadal żywe w pamięci potomków Kresowian i nadal kultywowane.
Bolesław Dydyk – nauczyciel historii i jednocześnie Członek TMLiKPW o. Lubaczów przedstawił krótko historię Kresów, skupiając się przede wszystkim na województwie lwowskim, w którego granicach leżały obecne tereny powiatu lubaczowskiego. Następnie głos zabrała Pani Anna Kubiszyn przybliżając młodzieży sylwetkę swojego ojca. Kazimierz Kaćma już jako młody 14-letni chłopiec został członkiem I Lwowskiej Drużyny im. Tadeusza Kościuszki. W czasie walk o Lwów w 1918 r. wstąpił do Straży Obywatelskiej. Ze względu na swój wiek został skierowany do zadań kurierskich i wywiadowczych. Po zakończeniu walk o Lwów został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa, którego replika została umieszczona w formie porcelanki na Jego nagrobku znajdującym się na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie.
Na zakończenie lekcji głos zabrała Katarzyna Pelc-Antonik Dyrektor MBP w Lubaczowie zachęcając młodzież do uczestnictwa w konkursach organizowanych i współorganizowanych przez lubaczowską bibliotekę, tj. „Wiem wszystko o mojej miejscowości” i „Kresowe wspomnienia”. Udział w konkursach to nie tylko szansa na nagrody, ale przede wszystkim fascynująca podróż w głąb historii, zwłaszcza wówczas, kiedy dotyczy naszych rodzin. Swój apel skierowała także do nauczycieli i uczniów młodszych klas, zachęcając do udziału w Biegu Orląt poświęconego pamięci najmłodszych Obrońców Lwowa. Bieg to nie tylko rywalizacja sportowa, to przede wszystkim wyjątkowy sposób na oddanie hołdu bohaterom.