Image default

W sobotę, 3 września 2022 lubaczowianie przyłączyli się do kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Na Rynku czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W tym roku odbyła się 11. odsłona akcji Narodowe Czytanie, w ramach której para prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. Akcja ta skierowana jest do wszystkich, nie tylko do miłośników literatury. Została zapoczątkowana w 2012 roku, jej ideą jest promocja książki i czytelnictwa. Przyłączając się do tej akcji na lubaczowskim Rynku czytaliśmy już dzieła m.in. Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Juliusza Słowackiego, Gabrieli Zapolskiej, a w tegorocznej edycji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Po uroczystym powitaniu uczestników głos zabrał Janusz Waldemar Zubrzycki, Zastępca Burmistrza Lubaczowa, który odczytał List Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników akcji. Następnie do głośnego czytania przystąpiło 49 osób.

Akcję rozpoczęli parlamentarzyści – Teresa Pamuła i Marek Rząsa – posłowie na Sejm RP, następnie czytali przedstawiciele powiatu lubaczowskiego: Barbara Broź, Wicestarosta Powiatu Lubaczowskiego, Marta Tabaczek, Przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego, Adam Swatek-Czarnecki, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lubaczowskiego, Dorota Rachwalik, Radna Powiatu Lubaczowskiego i Mariusz Pieróg, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego. Wśród czytających byli także przedstawiciele lubaczowskich organizacji i instytucji tj.: Nadleśnictwa, Komendy Policji, Muzeum Kresów, Biblioteki Pedagogicznej, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rady Seniorów, harcerzy. Ponadto wystąpili młodzi aktorzy z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie tj. z „Teatru Małych Form” pod kierunkiem Grażyny Bielec i Teatru Lentylki pod kierunkiem Krystyny Czury oraz przedstawiciele teatru „Arka Lwowska” pod kierownictwem ks. Józefa Jana Dudka. Czytali również nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, Zespołu Szkół i Technikum Nr 1 w Oleszycach, Szkoły Podstawowej Nr 1, Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Organizatorami tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Lubaczowie byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Urząd Miejski w Lubaczowie, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie oraz lubaczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (koło Lubaczów).

Powiązane:

Skip to content