W poniedziałek 24 marca w Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wydarzenie zostało współorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów.
W ramach obchodów w Muzeum w Bełżcu zaprezentowano fragmenty filmu „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”, ukazującego lokalnych bohaterów. Przypomniano sylwetki takich osób jak Zofia Pomorska, Józef Kulpa, Marian i Rozalia Kocielscy, czy Katarzyna i Jan Sikorscy, którzy nie zważając na ryzyko, w mrocznych czasach II wojny światowej, stanęli w obronie życia osób narodowości żydowskiej.
Zgromadzona młodzież ze szkół z powiatu lubaczowskiego wysłuchała wystąpienia Marii Magoń, która przypomniała uroczystość wręczenia medalu i dyplomu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” dla Józefa Kulpy. W swoim wystąpieniu podkreśliła wagę dialogu polsko-żydowskiego oraz konieczność pielęgnowania pamięci o tych, którzy z odwagą przeciwstawili się złu. Na zakończenie głos zabrała Stefania Krupa z domu Greń, której rodzina ukrywała żydowskiego chłopca Salomona.
Spotkanie z przedstawicielkami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów była dla młodzieży żywą lekcją historii, a udział w obchodach był wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy wykazując się ogromną odwagą i empatią, pomagali swoim żydowskim sąsiadom.
Obchodom towarzyszyła wystawa „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”, dokumentująca historie odważnych Polaków ratujących Żydów.