Wernisaż wystawy „Młodzi dla Niepodległej”

13 listopada 2023 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zorganizowała w LO w Lubaczowie wernisaż wystawy „Młodzi dla Niepodległej”, w którym uczestniczył Pan Mateusz Werner Kierownik Oddziału dziedzictwa i projektów kulturalnych w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP w Rzeszowie, współautor projektu.

Wystawa prezentuje wybrane postawy młodego pokolenia Polaków w ostatnich dekadach zaborów. Zwraca uwagę na zaangażowanie polskiej młodzieży w wysiłki całego narodu na rzecz odzyskania niepodległego państwa. Adresowana głównie do młodego odbiorcy omawia kilka wiodących działań ich rówieśników z przełomu XIX i XX wieku: działalność studencką (Związek Młodzieży Polskiej „Zet”), kulturę fizyczną (Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”), ruch skautowy i harcerski, aktywność w organizacjach paramilitarnych (Związek Strzelecki, Polskie Drużyny Strzeleckie, Drużyny Bartoszowe).

Treść oraz ikonografia wystawy uwzględnia wątki regionalne. Osadzona w szerszym kontekście walk o niepodległość staje się pomocnym narzędziem edukacyjnym w omówieniu dziejowego sukcesu 1918 roku oraz popularyzowaniu dziedzictwa regionalnego i narodowego. Wystawa zawiera 87 zdjęć z 27 źródeł od instytucji publicznych po osoby prywatne. Prezentowana była w wielu miejscach w województwie podkarpackim, w tym także w Lubaczowie: w Miejskim Domu Kultury, w Szkole Podstawowej nr 1 i Szkole Podstawowej nr 2.

Młodzież licealna uczestniczyła w prelekcji oraz quizie historycznym, w którym bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy III e; Ewelina Wnuk i Maciej Myklusz. W  nagrodę otrzymali książki „Niepodległa”.

Autorzy wystawy: Irena Kozimala, Jacek Magdoń (IPN O/Rzeszów), Agnieszka Mirkiewicz, Mateusz Werner (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego).

Scenariusz i koncepcja: Mateusz Werner.

Projekt graficzny i skład: Krzysztof Kapłon (IPN O/Rzeszów).

Organizatorem wystawy „Młodzi dla Niepodległej” jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.