Od pierwszego dnia, kiedy na hali gimnastycznej lubaczowskiego LO swój tymczasowy dom znaleźli uchodźcy z Ukrainy, MBP w Lubaczowie włączyła się w działania na rzecz jego najmłodszych mieszkańców.

Każdego dnia o godz. 12:00 w południe grupa dzieciaków uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez bibliotekarzy. I chociaż czasem było trudno w porozumieniu się, to wystarczył miły gest i uśmiech, a wszelkie bariery, zwłaszcza te językowe znikały bezpowrotnie.

W zajęciach uczestniczyły dzieci z różnych stron Ukrainy, gościliśmy dzieciaki z Kijowa, Ochtyrki, Chersonia, Żytomierza, Lwowa, a nawet z nieodległego Jaworowa. Widzieliśmy strach w oczach dzieci, który w bibliotece podczas wspólnej nauki i zabaw przeradzał się w promienny, szczery uśmiech. Było nam smutno, kiedy dzieciaki żegnały się z nami, mówiąc, że jutro nie przyjdą bo jadą dalej. Cieszymy się, że biblioteka była dla Nich miejscem, w którym chociaż na chwilę mogły zapomnieć o trudach codzienności, w jakiej się znalazły.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Ani, Krysi, Aliny i Iwana, ukraińskich uczniów naszego Liceum Ogólnokształcącego, którzy pomimo ciężkiej pracy jaką wykonywali podczas dyżurów, zarówno na granicy, jak i na hali, także nas bibliotekarzy wspierali w trudniejszych momentach.

Przypominamy także, że w każdą sobotę w MBP w Lubaczowie o godz. 11:00 prowadzone są zajęcia dla dzieci z Ukrainy, które na dłużej zatrzymały się w naszym regionie. Zajęcia prowadzi Pani Maria Stachów Mozol, nauczyciel/specjalista nauczania języka polskiego jako obcego.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!