W sobotnie przedpołudnie 14 maja bibliotekarze, czytelnicy, miłośnicy książek i regionu wyruszyli sprzed budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie na rajd rowerowy „Szlakiem Niepodległej”.
Rajd rowerowy szlakiem miejsc związanych z walką o niepodległość w naszym regionie to kolejne działanie realizowanego projektu „Moja roztoczańska Niepodległa”. Rajd zbiegł się także z IX edycją rajdu rowerowego Odjazdowy bibliotekarz. Trasa przejazdu została opracowana wspólnie z przewodnikiem Barbarą Łuczkowską, tak aby uczestnicy mieli możliwość poznać jak najwięcej miejsc związanych z odzyskaniem Niepodległości.
Pierwszym punktem programu był Pomnik Niepodległości znajdujący się nieopodal Biblioteki, u zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki i Henryka Sienkiewicza, który został odsłonięty jako pomnik „Bohaterów Walk o Wolność i Demokrację” w listopadzie 1961r. W 2008r. przeprowadzono generalny remont pomnika, a jego uroczyste odsłonięcie jako „Pomnika Niepodległości, Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej” nastąpiło 11 listopada 2008r., w 90. rocznicę odzyskania niepodległości.
Następnym przystankiem był Cmentarz komunalny przy ul. Kościuszki w Lubaczowie, gdzie ulokowana jest Mogiła Obrońców Lubaczowa i Baszni Dolnej, którzy zginęli w 1918r. w walkach z Ukraińcami. Mogiła zaprojektowana została przez Stanisława Dąbka (dowódcę oddziału lubaczowskiego w walkach w 1918r.)
Rajd dotarł także do cmentarza usytuowanego we wschodniej części miasta przy ul. Cichej. Cmentarz na Żelichówce składa się z dwóch części, cmentarza z I wojny światowej, który tworzy 10 zbiorowych mogił ziemnych żołnierzy poległych w walkach w latach 1914-1918 oraz cmentarza epidemicznego, gdzie znajduje się kilka nagrobków z lat 1914-1918 osób zmarłych na cholerę. Na cmentarzu tym, w jego północnej części usytuowane są także groby żołnierzy poległych w II wojnie światowej.
Po kilu minutach wspólnej jazdy rajd dotarł do Parku Niepodległości w Karolówce, gdzie w 2018r. w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości posadzono 100 lip. Pani przewodnik przypomniała tu sylwetki trzech lokalnych bohaterów: Karola Baumana, Karola Sandera oraz Karola Świstowicza, którzy wnieśli ogromne zasługi w walkach o Niepodległość.
W centrum Podlesia, gdzie stoi drewniany krzyż uczestnicy rajdu po raz kolejny zatrzymali się by wysłuchać lokalnej historii. Obecny krzyż jest dość nowy, pochodzi z 2008r. Jednakże w latach trzydziestych XX w. stał inny. Według świadków przy krzyżu otoczonym czterema lipami Polacy uroczyście obchodzili rocznice świąt państwowych.
Z Podlesia rajd wyruszył do Kresowej Osady, gdzie na uczestników czekał już ciepły posiłek, tj. kiełbaski z grilla oraz barek kawowy. Posileni, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lubaczowa podczas której usłyszeliśmy także historie przydrożnych krzyży mijanych po drodze.
Rajd okazał się najlepszą lekcją, aktywną, promującą jednocześnie historię lokalną oraz bibliotekę.
Rajd rowerowy „Szlakiem Niepodległej” zorganizowany został w ramach zadania „Moja Roztoczańska Niepodległa” i dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.