Image default
Aktualności

Bieg Orląt – I Lubaczowski Bieg Ku Pamięci Obrońców Lwowa

W piątek 23 września odbył się Bieg Orląt – I Lubaczowski Bieg Ku Pamięci Obrońców Lwowa. Na mecie w lesie Niwki zgromadzili się dziewięciolatkowie- uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Lubaczów, aby wspólnie pokonać trasę 1421 metrów. Bieg Orląt zorganizowany został przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/ Lubaczów i miał na celu przybliżenie lubaczowskim uczniom znaczenia walki młodych ludzi ze Lwowa o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

Uczestników biegu na mecie przywitał Waldemar Łuczak – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który objaśnił uczniom przebieg trasy oraz zasady biegu. Następnie głos zabrała Maria Magoń Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/ Lubaczów, która przybliżyła dzieciom cele i ideę biegu, przypominając, że w walkach o Lwów zginęło 1421 dzieci i młodzieży, a najmłodszy – Janek Kukawski miał zaledwie 9 lat.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Biegaczy poprowadziła Pani Anna Rawska-Śmieciuch, pozostałe osoby maszerowały pod opieką Pana Jana Argasińskiego i nauczycieli wyznaczoną trasą do mety przy mogile pomordowanych mieszkańców Lubaczowa w Lesie Niwki, gdzie wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Uczniowie wysłuchali także opowieści o obrońcy Lwowa Kazimierzu Kaćmie, o którym opowiedziała jego córka Anna Kubiszyn. Następnie uczniowie złożyli kwiaty i znicze na mogile pomordowanych mieszkańców Lubaczowa.

Kazimierz Kaćma – górny rząd, drugi od prawej strony, Wieliczka 1919 r.

Na zakończenie Mariusz Pieróg Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, Maria Magoń Prezes TMLiKPW o Lubaczów oraz Katarzyna Pelc-Antonik Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie wręczyli wszystkim uczestnikom biegu pamiątkowe karty i medale, a także słodkie upominki.

Nad przebiegiem całości wydarzeń czuwali Członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/ Lubaczów, Pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jednostka Strzelecka 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Harcerze Seniorzy oraz Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie.

Nadanie Krzyżu Obrony Lwowa Kazimierzowi Kaćmie

Powiązane:

Skip to content