Image default

20 września 2022 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie gościła Franciszka Batorego z Kolbuszowej, laureata nagrody honorowej „Świadek Historii” przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN.

Podczas spotkania prowadzonego przez Tomasza Roga, historyka i regionalistę Pan Franciszek Batory wspominał historię swojego brata, majora Józefa Batorego „Argusa”, pochodzącego z Weryni żołnierza ZWZ AK, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jednego z siedmiu działaczy zamordowanych przez komunistów 1 marca 1951 roku tzw. strzałem katyńskim w więzieniu mokotowskim. Prelegent mówił o tym co działo się na sali sądowej podczas procesu, w którym został skazany jego brat i wszyscy niezłomni żołnierze IV Zarządu WiN, a w którym on sam mógł uczestniczyć jako świadek. Proces ten trwał od 5 do 14 października 1950 roku. Dowódca WiN ppłk Łukasz Ciepliński oraz jego współpracownicy zostali skazani na karę śmierci. Los oskarżonych był przesądzony jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy. Przerywano im wypowiedzi, stosowano przemoc psychiczną, wyjaśnienia nie były brane pod uwagę. Pan Franciszek przejmująco opowiadał o niezwykłym patriotyzmie i postawie bohaterów, którzy nawet w obliczu śmierci zachowywali się bardzo godnie i honorowo. W pięknych słowach zwrócił się do młodzieży z prośbą o budowanie w sercu najtrwalszego pomnika pamięci wszystkich Żołnierzy Niezłomnych, tworzenia łańcucha więzi i przyjaźni oraz bycia dumnym z tego, że są Polakami.

Po zakończonym spotkaniu Pan Franciszek Batory wraz z organizatorami i uczestnikami prelekcji złożył kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Lubaczowie.

Franciszek Batory od wielu lat prowadzi skierowane do młodzieży „Żywe Lekcje Historii”. Na podstawie doświadczeń rodzinnych pielęgnuje pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Ponadto wystąpił w programie Telewizji Polskiej pn. „Rodziny Wyklętych mają głos, cyklu reportaży z rodzinami Żołnierzy Niezłomnych.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa “Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.” wypożyczona z IPN w Rzeszowie oraz wystawa poświęcona Łukaszowi Cieplińskiemu. Można je obejrzeć do końca miesiąca w lubaczowskiej bibliotece.

Powiązane:

Skip to content