Image default

1 marca 2023 roku z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyły się zajęcia edukacyjne skierowane do młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie zrealizowane na podstawie gry decyzyjnej opracowanej i wydanej przez Instytut Pileckiego w Warszawie.

Zajęcia te pozwoliły uczniom poznać problemy i historię pokolenia doświadczonego przez II wojnę światową. Podczas biograficznej gry decyzyjnej rozgrywanej w grupach uczniowie starali się zmierzyć z wyborami, jakich dokonywały pokolenia Polaków w pierwszych latach po zakończeniu wojny. Uciec z Polski, czy do niej powrócić? Pozostać w konspiracji, czy ujawnić się po amnestii z 1947 roku? Czy w obliczu rozwiązania Armii Krajowej emigrować czy przejść do cywila? Co zrobić wobec narastającej fali represji? Czy można angażować się w odbudowę nowej, rządzonej przez komunistów Polski?

Uczniowie dyskutowali na temat podjętych decyzji, próbowali uzasadnić swoje wybory i omawiali typy postaw prowadzących do określonych zachowań w konkretnej rzeczywistości historycznej. Próbowali poznać losy ludzi, którzy musieli odnaleźć się w nowej, skomplikowanej rzeczywistości powojennej Polski. Kolejne karty prowadziły graczy ścieżkami życia bohatera, którego biogram oparto na prawdziwym życiorysie postaci z epoki. Uczniowie musieli zmierzyć się z dylematami i decyzjami przed którymi stanął ich bohater. Los postaci zależał od podjętych przez graczy decyzji. Każdy wybór niósł ze sobą nieodwracalne konsekwencje.

Zajęcia zakończyła projekcja filmu o Witoldzie Pileckim.

Powiązane:

Skip to content