Image default
Czytelnia dla Dorosłych

Zabytkowe radioodbiorniki w MBP – spotkanie z Karolem Kunzem

W poniedziałek 13 lutego 2023 z okazji Światowego Dnia Radia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyło się spotkanie z Karolem Kunzem, kolekcjonerem zabytkowych radioodbiorników i odtwarzaczy.

Karol Kunz jest wieloletnim pedagogiem, emerytowanym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie. Od wielu lat kolekcjonuje stare odbiorniki radiowe oraz odtwarzacze płyt. Eksponaty te przechowuje i naprawia z dużą starannością, ponieważ pragnie, aby wszystkie działały jak najdłużej. W czytelni MBP opowieścią o swoich zainteresowaniach podzielił się z licznie zebranymi młodymi słuchaczami, którzy mogli poznać unikatowe piękno zabytkowych odbiorników, podziwiać dawną technikę i wzornictwo.

Eksponaty pochodzące z kolekcji Karola Kunza można oglądać na zorganizowanej w Czytelni dla Dorosłych MBP wystawie. Spośród 38 zaprezentowanych urządzeń, niemal wszystkie działają. Są to nie tylko polskie radioodbiorniki i odtwarzacze płyt (np. Kos, Czar, Rytm, Szarotka, Bratek, Figaro, Violetta), ale także niemieckie (np. Volksempfänger, Kleinempfänger, Saba, Wega), radzieckie (np. Ural-Auto, Ogoniok, Doroznyj) i amerykańskie (np. Bulowa). Większość z nich to prawdziwe perełki, które stanowią przykład geniuszu myśli technicznej, zadziwiają kunsztem wykonania i jakością dźwięku, która dzisiaj zdumiewa swoją głębią i ciepłem.

Wystawa czynna będzie do końca lutego 2023 r.

Powiązane:

Skip to content