Image default

W dniu 15 grudnia w MBP w Lubaczowie zorganizowany został wieczór promujący najnowszą książkę Pani Doroty Krzowskiej-Ważnej o przewrotnym tytule „Brudna Ameryka”.

Pomysł na napisanie książki zrodził się z doświadczeń, jakie autorka zgromadziła podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Jest to zbiór fabularyzowanych reportaży opisujących codzienną pracę w większych lub mniejszych posiadłościach, u bardzo bogatych, ale także mniej zamożnych amerykańskich obywateli. Praca sprzątaczki, choć bardzo wymagająca, ciężka, a czasem wręcz niewdzięczna okazuje się także ekscytującą, zwłaszcza wówczas, kiedy przekracza się progi rezydencji znanych ludzi. To niezwykłe miejsca; są w nich windy, baseny, duże samochodowe hangary. Ale oprócz tych namacalnych dóbr, często jest też smutek, samotność, trudne relacje rodzinne, a nierzadko ich brak. Ważnym doświadczeniem, jaki główna bohaterka wynosi z pracy w serwisie sprzątającym jest fakt, że Amerykanie doceniają ludzi, którzy uczciwie i ciężko pracują i darzą ich rzeczywistym szacunkiem.

Dorota Krzowska-Ważna w swojej książce porusza także trudny temat emigracji i relacje Polonii w Ameryce. W codziennej pogoni za pieniądzem, we wszechobecnym kulcie pracy panującym wśród emigracji, autorka dostrzega także pozytywne relacje międzyludzkie, empatię oraz potrzebę pochylenia się nad drugim człowiekiem. Podczas spotkania wskazała także jak ważna dla Polaków jest wiara i Kościół w codziennym funkcjonowaniu.

Zachęcamy wszystkich do przeczytania książki!!!

Powiązane:

Skip to content